Vishay/Sprague 195D224X5004S2T
195D224X5004S2T picture photo
Mfg. Part Number
195D224X5004S2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.22UF 4V 5% 1507
Datasheet Download
195D224X5004S2T.pdf
Availability of 195D224X5004S2T
QUANTITY
195D224X5004S2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 195D224X5004S2T
Internal Part NumberEIS-195D224X5004S2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 195D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195D224X5004S2T
Related Links195D224, 195D224X5004S2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
195D224X5004S2T Details Description
Related parts for 195D224X5004S2T
IC REG LDO 3V/3.3V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
MINI PV 40 AU 32-36 AW-G L/P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMB datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1.5K OHM 1% 1206 datasheet.pdf
FKCVW 2 5/11-STF-5 08 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf