Recom Power RPR20-2424D
RPR20-2424D picture photo
Mfg. Part Number
RPR20-2424D
Brief Description
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 24VOUT
Datasheet Download
RPR20-2424D.pdf
Availability of RPR20-2424D
QUANTITY
RPR20-2424D Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR20-2424D
Internal Part NumberEIS-RPR20-2424D
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)12V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)416mA, 416mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR20-2424D
Related LinksRPR20, RPR20-2424D Datasheet, Recom Power Distributor
RPR20-2424D Details Description
Related parts for RPR20-2424D
SWITCH MINI SPST HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PCB 3POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
INSERT FEMALE 1POS CRIMP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST-NO 13A 125V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 309 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf