EPCOS (TDK) B43540E2477M
B43540E2477M picture photo
Mfg. Part Number
B43540E2477M
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43540E2477M.pdf
Availability of B43540E2477M
QUANTITY
B43540E2477M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540E2477M
Internal Part NumberEIS-B43540E2477M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.19A
Impedance190 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540E2477M
Related LinksB43540, B43540E2477M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540E2477M Details Description
Related parts for B43540E2477M
RES ARRAY 4 RES 130K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 10A SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf