Panduit PK10-14R-X
PK10-14R-X picture photo
Mfg. Part Number
PK10-14R-X
Manufacturer
Product Category
Terminals - Ring Connectors
Brief Description
TERM RING INS 12-10AWG
Datasheet Download
PK10-14R-X.pdf
Availability of PK10-14R-X
QUANTITY
PK10-14R-X Order Process
Ship out your order
Specifications of PK10-14R-X
Internal Part NumberEIS-PK10-14R-X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Ring Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeCircular
Stud/Tab Size1/4 Stud
Thickness0.040" (1.02mm)
Width - Outer Edges0.520" (13.21mm)
Length - Overall1.250" (31.75mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Wire Gauge10-12 AWG
InsulationInsulated
FeaturesSerrated Termination
ColorNatural, Yellow Stripe
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.225" (5.72mm)
Material - InsulationPolyvinylidene Fluoride (PVDF)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PK10-14R-X
Related LinksPK10-, PK10-14R-X Datasheet, Panduit Distributor
PK10-14R-X Details Description
Related parts for PK10-14R-X
THYRISTOR TVS 80V 250A 3PIN RADL datasheet.pdf
ENDPLATE 1.5MM PA ORANGE ZDU 4 datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 39.33"L X 32.52"W datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 10A 15 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
SPRING RELEASE datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 4.7K OHM 10SRT datasheet.pdf