| Internal Part Number | EIS-PK10X128VLQ100 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | Kinetis K10 | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Connectivity | CAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 104 | |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | 4K x 8 | |
| RAM Size | 32K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 37x16b, D/A 2x12b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |