NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PK20N512VMC100
PK20N512VMC100 picture photo
Mfg. Part Number
PK20N512VMC100
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM 512KB FLASH 121MAPBGA
Datasheet Download
PK20N512VMC100.pdf
Availability of PK20N512VMC100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PK20N512VMC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of PK20N512VMC100
Internal Part NumberEIS-PK20N512VMC100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesKinetis K20
PackagingBulk
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed100MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
PeripheralsDMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O86
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 38x16b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case121-LFBGA
Supplier Device Package121-MAPBGA (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PK20N512VMC100
PK20N512VMC100 Details Description
Related parts for PK20N512VMC100
MOSFET N-CH 30V 3.2A 6-TSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
IC DAC NANO 16BIT QUAD 10-LFCSP datasheet.pdf
RES MO 1W 330 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 60MA 7 OHM SMD datasheet.pdf