| Internal Part Number | EIS-PK25-D5-D15 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Vendor undefined / Vendor undefined | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | PK25-D5-D15 Cert of Compliance | |
| PCN Obsolescence/ EOL | PK15, PK25 Series 26/Nov/2012 | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | PK25 | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V | |
| Voltage - Input (Max) | 9V | |
| Voltage - Output 1 | 15V | |
| Voltage - Output 2 | -15V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 700mA, 700mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 25W | |
| Voltage - Isolation | 500V | |
| Features | Remote On/Off, OCP, OVP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 7-DIP Module | |
| Size / Dimension | 2.56" L x 2.00" W x 0.38" H (65.0mm x 50.8mm x 9.7mm) | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 71°C | |
| Efficiency | 77% | |
| Power (Watts) - Max | 21W | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | PK25-D5-D15 | |
| Related Links | PK25-, PK25-D5-D15 Datasheet, CUI Inc. Distributor | |
 | 284517-7 | TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.81MM | datasheet.pdf | |