NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PK40X256VLQ100
PK40X256VLQ100 picture photo
Mfg. Part Number
PK40X256VLQ100
Brief Description
IC MCU ARM 256KB FLASH 144LQFP
Datasheet Download
PK40X256VLQ100.pdf
Availability of PK40X256VLQ100
QUANTITY
PK40X256VLQ100 Order Process
Ship out your order
Specifications of PK40X256VLQ100
Internal Part NumberEIS-PK40X256VLQ100
Standard Package90
Core Size32-Bit
Speed100MHz
Number of I/O98
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 27x16b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PK40X256VLQ100
PK40X256VLQ100 Details Description
Related parts for PK40X256VLQ100
DIODE ZENER 3.6V 3W SMB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 300MA 190 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 43K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
CIR BRKR 5A 32VDC ROCKER datasheet.pdf