3M PK5-060S-CLT-4-GGF
PK5-060S-CLT-4-GGF picture photo
Mfg. Part Number
PK5-060S-CLT-4-GGF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET 60POS .5MM SMD
Datasheet Download
PK5-060S-CLT-4-GGF.pdf
Availability of PK5-060S-CLT-4-GGF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PK5-060S-CLT-4-GGF Order Process
Ship out your order
Specifications of PK5-060S-CLT-4-GGF
Internal Part NumberEIS-PK5-060S-CLT-4-GGF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 5, PK5
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights6mm, 8mm
Height Above Board0.198" (5.02mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PK5-060S-CLT-4-GGF
Related LinksPK5-060S-, PK5-060S-CLT-4-GGF Datasheet, 3M Distributor
PK5-060S-CLT-4-GGF Details Description
Related parts for PK5-060S-CLT-4-GGF
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS .156 datasheet.pdf
RES SMD 1.21M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.21 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 V HDR /CLIP DR 30AU datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf