TE Connectivity Alcoswitch Switches PKG50B1/4
PKG50B1/4 picture photo
Mfg. Part Number
PKG50B1/4
Manufacturer
Product Category
Knobs
Brief Description
SWITCH KNOB RIBBED .551" PKG
Datasheet Download
PKG50B1/4.pdf
Availability of PKG50B1/4
QUANTITY
PKG50B1/4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PKG50B1/4
Internal Part NumberEIS-PKG50B1/4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPKG50B1/4 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Featured ProductTE Connectivity Alcoswitch Switches
3D Model6-1437624-0.pdf
Standard Package25
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyKnobs
SeriesPKG
StyleCylindrical
TypeRibbed
Shaft Size0.250" (6.35mm)
Diameter0.551" (14.00mm)
Height0.512" (13.00mm)
IndicatorLine on Side
MaterialPlastic
ColorBlack
Features6-32 Set Screw
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PKG50B1/4
Related LinksPKG5, PKG50B1/4 Datasheet, TE Connectivity Alcoswitch Switches Distributor
PKG50B1/4 Details Description
Related parts for PKG50B1/4
RES SMD 23.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
RES 375 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 60MM datasheet.pdf
LMZF 10/7/135 3.5SW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
BRIDGE- 9-3M datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
TV 61C 61#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
220UF 450V 28.58X79.38 85C AXI datasheet.pdf
24-bit, 96kHz 6-Channel DAC with Volume Control IC datasheet.pdf