TE Connectivity Alcoswitch Switches PKX50B1/4
PKX50B1/4 picture photo
Mfg. Part Number
PKX50B1/4
Manufacturer
Product Category
Knobs
Brief Description
SWITCH KNOB RIBBED 0.59" PKX SER
Datasheet Download
PKX50B1/4.pdf
Availability of PKX50B1/4
QUANTITY
PKX50B1/4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PKX50B1/4
Internal Part NumberEIS-PKX50B1/4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPKX50B1/4 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package25
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyKnobs
SeriesPKX
StyleCylindrical with Skirt
TypeRibbed
Shaft Size0.250" (6.35mm)
Diameter0.472" (12.00mm), 0.590" (15.00mm) Skirt
Height0.551" (14.00mm)
IndicatorDot on Top
MaterialPlastic
ColorBlack Matte
Features4-40 Set Screw
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PKX50B1/4
Related LinksPKX5, PKX50B1/4 Datasheet, TE Connectivity Alcoswitch Switches Distributor
PKX50B1/4 Details Description
Related parts for PKX50B1/4
CABLE ENTRY HOUSING 12POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 30A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf