Microchip Technology PL138-18FI
PL138-18FI picture photo
Mfg. Part Number
PL138-18FI
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Buffers, Drivers
Brief Description
IC CLK BUFFER 2:10 700MHZ 32LQFP
Datasheet Download
PL138-18FI.pdf
Availability of PL138-18FI
QUANTITY
PL138-18FI Order Process
Ship out your order
Specifications of PL138-18FI
Internal Part NumberEIS-PL138-18FI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Buffers, Drivers
Series-
PackagingTray
TypeFanout Buffer (Distribution), Multiplexer
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output2:10
Differential - Input:OutputYes/Yes
InputCML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVHSTL, LVPECL, SSTL
OutputLVPECL
Frequency - Max700MHz
Voltage - Supply2.375 V ~ 3.63 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case32-LQFP Exposed Pad
Supplier Device Package32-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PL138-18FI
Related LinksPL138, PL138-18FI Datasheet, Microchip Technology Distributor
PL138-18FI Details Description
Related parts for PL138-18FI
RES SMD 30K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 5POS BK datasheet.pdf
USB TO PC SERIAL PORT ADAPTER datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 6DFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 13A TO-220FP datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK GEN VCXO PROGR 28QFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC 8MSOP datasheet.pdf