Tamura PL2.5-36-130B
PL2.5-36-130B picture photo
Mfg. Part Number
PL2.5-36-130B
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE
Datasheet Download
PL2.5-36-130B.pdf
Availability of PL2.5-36-130B
QUANTITY
PL2.5-36-130B Order Process
Ship out your order
Specifications of PL2.5-36-130B
Internal Part NumberEIS-PL2.5-36-130B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesPL2.5-xx-130B
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max)Parallel 140mA, Series 70mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max2.5 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.28mm L x 36.37mm W
Height - Seated (Max)28.60mm
Voltage - Isolation3500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PL2.5-36-130B
Related LinksPL2.5-, PL2.5-36-130B Datasheet, Tamura Distributor
PL2.5-36-130B Details Description
Related parts for PL2.5-36-130B
TEST LEAD 16AWG 5KV YELLOW 1000' datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 28-QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 475 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 154 OHM 1% 5W datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 7.5NS 176TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
IC REG DL BOOST/LINEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf