Microchip Technology PL560-47OC
PL560-47OC picture photo
Mfg. Part Number
PL560-47OC
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Brief Description
IC VCXO 160MHZ 16TSSOP
Datasheet Download
PL560-47OC.pdf
Availability of PL560-47OC
QUANTITY
PL560-47OC Order Process
Ship out your order
Specifications of PL560-47OC
Internal Part NumberEIS-PL560-47OC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Series-
PackagingTube
Type*
PLLNo
InputCrystal
OutputLVCMOS, LVTTL
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:1
Differential - Input:OutputNo/No
Frequency - Max160MHz
Divider/MultiplierNo/Yes
Voltage - Supply2.97 V ~ 3.63 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package16-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PL560-47OC
Related LinksPL560, PL560-47OC Datasheet, Microchip Technology Distributor
PL560-47OC Details Description
Related parts for PL560-47OC
RES SMD 316K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 57POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 5.4A TO220FP datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 190MA 2.96 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1A 397 MOHM SMD datasheet.pdf