Microchip Technology PL565-37QC
PL565-37QC picture photo
Mfg. Part Number
PL565-37QC
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Brief Description
IC CLOCK 250MHZ
Datasheet Download
PL565-37QC.pdf
Availability of PL565-37QC
QUANTITY
PL565-37QC Order Process
Ship out your order
Specifications of PL565-37QC
Internal Part NumberEIS-PL565-37QC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Series-
PackagingTube
Type*
PLLNo
InputCrystal
OutputLVCMOS
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:1
Differential - Input:OutputNo/No
Frequency - Max250MHz
Divider/MultiplierNo/Yes
Voltage - Supply2.97 V ~ 3.63 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PL565-37QC
Related LinksPL565, PL565-37QC Datasheet, Microchip Technology Distributor
PL565-37QC Details Description
Related parts for PL565-37QC
CONN HEADER .100 SINGL STR 32POS datasheet.pdf
IC MCU EPR/ROM W/RTC 33MZ 52PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 12-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
LAMP T1-3/4 MIDGET FLANGE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf