Qualtek Electronics Corp. PLC-035S035
PLC-035S035 picture photo
Mfg. Part Number
PLC-035S035
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 33-100V
Datasheet Download
PLC-035S035.pdf
Availability of PLC-035S035
QUANTITY
PLC-035S035 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLC-035S035
Internal Part NumberEIS-PLC-035S035
FamilyLED Supplies
SeriesPLC-035
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output33 ~ 100 V
Current - Output (Max)350mA
Power (Watts)35W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Dimming-
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency88%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.83" L x 1.67" W x 1.34" H (199.0mm x 42.5mm x 34.0mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLC-035S035
Related LinksPLC-0, PLC-035S035 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
PLC-035S035 Details Description
Related parts for PLC-035S035
IC REG LDO -8V 0.1A SOT89 datasheet.pdf
RES 680 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.89VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
OPTION CARD TACHOMETER LDD RATE datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 1/10W SMD datasheet.pdf
LRG MINI-C M/F 25/C 18 AWG 35 FT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V X8G RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 40POS datasheet.pdf
5MM TRI-LEAD CABLE ASSY datasheet.pdf