Qualtek Electronics Corp. PLC-050S110D
PLC-050S110D picture photo
Mfg. Part Number
PLC-050S110D
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 16-48V 1.1A
Datasheet Download
PLC-050S110D.pdf
Availability of PLC-050S110D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PLC-050S110D Order Process
Ship out your order
Specifications of PLC-050S110D
Internal Part NumberEIS-PLC-050S110D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductQualtek - Constant-Current and Constant-Voltage LED Drivers
PCN Obsolescence/ EOLPLV,PLC 01/Oct/2014
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPLC-050 D
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output16 ~ 48 V
Current - Output (Max)1.1A
Power (Watts)50W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
DimmingAnalog
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency87%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.83" L x 1.67" W x 1.34" H (199.0mm x 42.5mm x 34.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalscULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLC-050S110D
Related LinksPLC-05, PLC-050S110D Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
PLC-050S110D Details Description
Related parts for PLC-050S110D
IC 4.62V P-P 5% SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 2.2K OHM 6SIP datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1520 WHITE datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf