Qualtek Electronics Corp. PLC-150S070
PLC-150S070 picture photo
Mfg. Part Number
PLC-150S070
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 128-214V
Datasheet Download
PLC-150S070.pdf
Availability of PLC-150S070
QUANTITY
PLC-150S070 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLC-150S070
Internal Part NumberEIS-PLC-150S070
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductQualtek - Constant-Current and Constant-Voltage LED Drivers
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPLC-150
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output128 ~ 214 V
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts)150W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Dimming-
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency91%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension10.49" L x 3.13" W x 1.81" H (266.4mm x 79.5mm x 46.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCB, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLC-150S070
Related LinksPLC-1, PLC-150S070 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
PLC-150S070 Details Description
Related parts for PLC-150S070
FUSE CERAMIC 4A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 796 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 2.5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 1A SYNC 8SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CAP ARRAY 1000PF 100V X7R 0508 datasheet.pdf
RES SMD 3.97KOHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
Connector Receptacle 96 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf