Samtec, Inc. PLCC-044-T-N
PLCC-044-T-N picture photo
Mfg. Part Number
PLCC-044-T-N
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PLCC 44POS TIN
Datasheet Download
PLCC-044-T-N.pdf
Availability of PLCC-044-T-N
QUANTITY
PLCC-044-T-N Order Process
Ship out your order
Specifications of PLCC-044-T-N
Internal Part NumberEIS-PLCC-044-T-N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesPLCC
PackagingTube
TypePLCC
Number of Positions or Pins (Grid)44 (4 x 11)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post-
Contact Material - PostBeryllium Copper
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length-
Material Flammability Rating-
Current Rating-
Contact Resistance10 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLCC-044-T-N
Related LinksPLCC-0, PLCC-044-T-N Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
PLCC-044-T-N Details Description
Related parts for PLCC-044-T-N
CONN HEADER VERT 14POS .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 4.64KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A MPG06 datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC DO204AC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 4A TO263AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf