Samtec, Inc. PLCC-084-T-A
PLCC-084-T-A picture photo
Mfg. Part Number
PLCC-084-T-A
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PLCC 84POS TIN
Datasheet Download
PLCC-084-T-A.pdf
Availability of PLCC-084-T-A
QUANTITY
PLCC-084-T-A Order Process
Ship out your order
Specifications of PLCC-084-T-A
Internal Part NumberEIS-PLCC-084-T-A
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesPLCC
PackagingTube
TypePLCC
Number of Positions or Pins (Grid)84 (4 x 21)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post-
Contact Material - PostBeryllium Copper
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length-
Material Flammability Rating-
Current Rating-
Contact Resistance10 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLCC-084-T-A
Related LinksPLCC-0, PLCC-084-T-A Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
PLCC-084-T-A Details Description
Related parts for PLCC-084-T-A
CONN HEADER 3MM 7POS TIN SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED LM561B NEU WHITE 4000K 4SMD datasheet.pdf
LED CBL ASSY 0.50W WH/BK 24"WIRE datasheet.pdf