NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. SC511663MZP40
SC511663MZP40 picture photo
Mfg. Part Number
SC511663MZP40
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 448KB FLASH 272PBGA
Datasheet Download
SC511663MZP40.pdf
Availability of SC511663MZP40
QUANTITY
SC511663MZP40 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC511663MZP40
Internal Part NumberEIS-SC511663MZP40
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMPC5xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC
Core Size32-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O101
Program Memory Size448KB (448K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size26K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 2.7 V
Data ConvertersA/D 32x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-
Package / Case272-BBGA
Supplier Device Package272-PBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC511663MZP40
SC511663MZP40 Details Description
Related parts for SC511663MZP40
IC DIGITAL POT 10K 32TP 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 35POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
TV 21C 21#16 PIN RECP datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
1200UF 6,3V 10X16MM 125C 3000H datasheet.pdf