Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J28CHE3/52
SMB8J28CHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J28CHE3/52
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 50VC SMB
Datasheet Download
SMB8J28CHE3/52.pdf
Availability of SMB8J28CHE3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMB8J28CHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J28CHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMB8J28CHE3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp50V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J28CHE3/52
Related LinksSMB8J28, SMB8J28CHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J28CHE3/52 Details Description
Related parts for SMB8J28CHE3/52
LCD GRAPHIC DISPL 240X128 BLU WH datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOX ABS/PC GRAY 13.78"L X 9.84"W datasheet.pdf
CABLE PNL MNT 8POS SKT-WIRE .5M datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf
HEATSINK R87-46 OSRAM SOLERIQ datasheet.pdf
CONN HDR PLUG 32POS PCB TAB datasheet.pdf