Thomas Research Products PLED150W-048-C3150-D
PLED150W-048-C3150-D picture photo
Mfg. Part Number
PLED150W-048-C3150-D
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED DRIVER 150W 3150MA DIMMABLE
Datasheet Download
PLED150W-048-C3150-D.pdf
Availability of PLED150W-048-C3150-D
QUANTITY
PLED150W-048-C3150-D Order Process
Ship out your order
Specifications of PLED150W-048-C3150-D
Internal Part NumberEIS-PLED150W-048-C3150-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPLED150W
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100VAC
Voltage - Input (Max)277VAC
Voltage - Output16 ~ 48 V
Current - Output (Max)3.15A
Power (Watts)150W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66, NEMA 6
Operating Temperature-
Efficiency89%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.60" L x 2.33" W x 1.47" H (193.0mm x 59.2mm x 37.3mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cURus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLED150W-048-C3150-D
Related LinksPLED150W-0, PLED150W-048-C3150-D Datasheet, Thomas Research Products Distributor
PLED150W-048-C3150-D Details Description
Related parts for PLED150W-048-C3150-D
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CH20M67 B BUS BK/OR datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 464MA 570 MOHM datasheet.pdf