Thomas Research Products PLED150W-071-C2100-D
PLED150W-071-C2100-D picture photo
Mfg. Part Number
PLED150W-071-C2100-D
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED DRIVER 150W 2100MA DIMMABLE
Datasheet Download
PLED150W-071-C2100-D.pdf
Availability of PLED150W-071-C2100-D
QUANTITY
PLED150W-071-C2100-D Order Process
Ship out your order
Specifications of PLED150W-071-C2100-D
Internal Part NumberEIS-PLED150W-071-C2100-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPLED150W
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100VAC
Voltage - Input (Max)277VAC
Voltage - Output24 ~ 71 V
Current - Output (Max)2.1A
Power (Watts)150W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66, NEMA 6
Operating Temperature-
Efficiency90%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.60" L x 2.33" W x 1.47" H (193.0mm x 59.2mm x 37.3mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cURus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLED150W-071-C2100-D
Related LinksPLED150W-0, PLED150W-071-C2100-D Datasheet, Thomas Research Products Distributor
PLED150W-071-C2100-D Details Description
Related parts for PLED150W-071-C2100-D
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC datasheet.pdf
MOUNTING BUTTON 0.219" - 0.281" datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 1KV X7R 3640 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
USB CABLE ADAPTER FOR 189 DMMS datasheet.pdf
RES 91 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 2A 10W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN CABLE SOCKET ANG 4POS 5M datasheet.pdf