Thomas Research Products PLED75W-024-C3130
PLED75W-024-C3130 picture photo
Mfg. Part Number
PLED75W-024-C3130
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 8-24V 3.13A
Datasheet Download
PLED75W-024-C3130.pdf
Availability of PLED75W-024-C3130
QUANTITY
PLED75W-024-C3130 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLED75W-024-C3130
Internal Part NumberEIS-PLED75W-024-C3130
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelPLED75W.stpPLED-75W.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPLED75W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output8 ~ 24 V
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts)75W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66, NEMA 6
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Efficiency88%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension5.00" L x 2.32" W x 1.47" H (140.2mm x 58.9mm x 37.3mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLED75W-024-C3130
Related LinksPLED75W-, PLED75W-024-C3130 Datasheet, Thomas Research Products Distributor
PLED75W-024-C3130 Details Description
Related parts for PLED75W-024-C3130
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC TRPL DIFF TXRX 20-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 90A SOT-227 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 5.08MM datasheet.pdf
RES 8.56K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 25.8VC P600 datasheet.pdf
KIT ZTAP datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 1W 0612 datasheet.pdf