Thomas Research Products PLED96W-048-C2000
PLED96W-048-C2000 picture photo
Mfg. Part Number
PLED96W-048-C2000
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 16-48V 2A
Datasheet Download
PLED96W-048-C2000.pdf
Availability of PLED96W-048-C2000
QUANTITY
PLED96W-048-C2000 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLED96W-048-C2000
Internal Part NumberEIS-PLED96W-048-C2000
3D ModelPLED96W.stpPLED96W.igs
Standard Package1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output16 ~ 48 V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)96W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66, NEMA 6
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Efficiency90%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension9.34" L x 2.33" W x 1.47" H (237.3mm x 59.2mm x 37.3mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLED96W-048-C2000
Related LinksPLED96W-, PLED96W-048-C2000 Datasheet, Thomas Research Products Distributor
PLED96W-048-C2000 Details Description
Related parts for PLED96W-048-C2000
LIGHT PIPE 5-1000 CLEAR datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C HOTSWAP 2CH 8DFN datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 4.78MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 32VDC 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 40MA AC/DC datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf