Thomas Research Products PLED96W-069-C1400-HV
PLED96W-069-C1400-HV picture photo
Mfg. Part Number
PLED96W-069-C1400-HV
Brief Description
LED DRIVER 96W 69V 277-480
Datasheet Download
PLED96W-069-C1400-HV.pdf
Availability of PLED96W-069-C1400-HV
QUANTITY
PLED96W-069-C1400-HV Order Process
Ship out your order
Specifications of PLED96W-069-C1400-HV
Internal Part NumberEIS-PLED96W-069-C1400-HV
SeriesPLED96W
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)277VAC
Voltage - Input (Max)480VAC
Voltage - Output23 ~ 69 V
Current - Output (Max)1.4A
Power (Watts)96W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
Operating Temperature-
Efficiency86%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension9.34" L x 2.33" W x 1.47" H (237.3mm x 59.2mm x 37.3mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLED96W-069-C1400-HV
Related LinksPLED96W-06, PLED96W-069-C1400-HV Datasheet, Thomas Research Products Distributor
PLED96W-069-C1400-HV Details Description
Related parts for PLED96W-069-C1400-HV
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TVSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A TO263-5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 250MW SOD882 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 8MINISO datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf