Thomas Research Products PLED96W-137-C0700-HV
PLED96W-137-C0700-HV picture photo
Mfg. Part Number
PLED96W-137-C0700-HV
Brief Description
LED DRIVER 96W 700MA 277-480
Datasheet Download
PLED96W-137-C0700-HV.pdf
Availability of PLED96W-137-C0700-HV
QUANTITY
PLED96W-137-C0700-HV Order Process
Ship out your order
Specifications of PLED96W-137-C0700-HV
Internal Part NumberEIS-PLED96W-137-C0700-HV
3D ModelPLED96W.stpPLED96W.igs
Standard Package1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)277VAC
Voltage - Input (Max)480VAC
Voltage - Output46 ~ 137 V
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts)96W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66, NEMA 6
Operating Temperature-
Efficiency86%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension9.34" L x 2.33" W x 1.47" H (237.3mm x 59.2mm x 37.3mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cURus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLED96W-137-C0700-HV
Related LinksPLED96W-13, PLED96W-137-C0700-HV Datasheet, Thomas Research Products Distributor
PLED96W-137-C0700-HV Details Description
Related parts for PLED96W-137-C0700-HV
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
KIT SPLICE 20 COND 12 & 14 GAUGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
ANT MOB COIL UHF 1/2 490-512MHZ datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
SLIM UPM 4POS. R/A HDR ASSEMBL datasheet.pdf