Thomas Research Products PLED96W-137
PLED96W-137 picture photo
Mfg. Part Number
PLED96W-137
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 137V 700MA
Datasheet Download
PLED96W-137.pdf
Availability of PLED96W-137
QUANTITY
PLED96W-137 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLED96W-137
Internal Part NumberEIS-PLED96W-137
SeriesPLED96W
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output137V
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts)96W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66, NEMA 6
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Efficiency92%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension9.34" L x 2.33" W x 1.47" H (237.3mm x 59.2mm x 37.3mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLED96W-137
Related LinksPLED9, PLED96W-137 Datasheet, Thomas Research Products Distributor
PLED96W-137 Details Description
Related parts for PLED96W-137
CONN EDGE DUAL .125 DIP 100POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD323 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
COUNTER MODULE 32 DIGITAL 32 SS datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 2-INP 8-VSSOP datasheet.pdf
RES 127K OHM 0.4W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
COMBO 11W1 M SOD G50 ZINC datasheet.pdf
HDM W/FA SPARE PART KIT datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 15A 600V 1PH KBPC-W datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 250MW SOD323 datasheet.pdf