Nichicon PLF0G681MDO1
PLF0G681MDO1 picture photo
Mfg. Part Number
PLF0G681MDO1
Brief Description
CAP POLYMER 680UF 20% 4V T/H
Datasheet Download
PLF0G681MDO1.pdf
Availability of PLF0G681MDO1
QUANTITY
PLF0G681MDO1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLF0G681MDO1
Internal Part NumberEIS-PLF0G681MDO1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Standard Package200
SeriesLF
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current6.2A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLF0G681MDO1
Related LinksPLF0G6, PLF0G681MDO1 Datasheet, Nichicon Distributor
PLF0G681MDO1 Details Description
Related parts for PLF0G681MDO1
CONN HEADR BRKWAY .100 34POS R/A datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 519MA 260 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
PULL SAFETY SW CABLE MAINTAIN datasheet.pdf
DR BTS WR CPT 20 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf