Nichicon PLF0J331MDL4
PLF0J331MDL4 picture photo
Mfg. Part Number
PLF0J331MDL4
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 6.3V T/H
Datasheet Download
PLF0J331MDL4.pdf
Availability of PLF0J331MDL4
QUANTITY
PLF0J331MDL4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLF0J331MDL4
Internal Part NumberEIS-PLF0J331MDL4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesLF
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)24 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLF0J331MDL4
Related LinksPLF0J3, PLF0J331MDL4 Datasheet, Nichicon Distributor
PLF0J331MDL4 Details Description
Related parts for PLF0J331MDL4
RELAY TELECOM DPDT 10MA 12V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET P-CH 16V 2.5A DFN-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 120A SOT-227 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 20A datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
FAN 12VDC 92X25MM 2WR datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf