Nichicon PLF1D151MDO2
PLF1D151MDO2 picture photo
Mfg. Part Number
PLF1D151MDO2
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 150UF 20% 20V T/H
Datasheet Download
PLF1D151MDO2.pdf
Availability of PLF1D151MDO2
QUANTITY
PLF1D151MDO2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLF1D151MDO2
Internal Part NumberEIS-PLF1D151MDO2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesLF
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current4.32A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLF1D151MDO2
Related LinksPLF1D1, PLF1D151MDO2 Datasheet, Nichicon Distributor
PLF1D151MDO2 Details Description
Related parts for PLF1D151MDO2
RES SMD 2.1K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 22 OHM 6SIP datasheet.pdf
KIT REF DES USB MASS STORAGE datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 14POS datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
BLZF 5.08/11/180LH SN OR datasheet.pdf
CONN SMB PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf