Nichicon PLF1E470MDO2TD
PLF1E470MDO2TD picture photo
Mfg. Part Number
PLF1E470MDO2TD
Brief Description
CAP POLYMER 47UF 20% 25V T/H
Datasheet Download
PLF1E470MDO2TD.pdf
Availability of PLF1E470MDO2TD
QUANTITY
PLF1E470MDO2TD Order Process
Ship out your order
Specifications of PLF1E470MDO2TD
Internal Part NumberEIS-PLF1E470MDO2TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package500
SeriesLF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLF1E470MDO2TD
Related LinksPLF1E47, PLF1E470MDO2TD Datasheet, Nichicon Distributor
PLF1E470MDO2TD Details Description
Related parts for PLF1E470MDO2TD
REGU 15A 1.3V-3.5V BIT 330UF VER datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 190KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG PURPLE 1000' datasheet.pdf
IC PFC datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf