Nichicon PLF1E470MDO2TD
PLF1E470MDO2TD picture photo
Mfg. Part Number
PLF1E470MDO2TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 47UF 20% 25V T/H
Datasheet Download
PLF1E470MDO2TD.pdf
Availability of PLF1E470MDO2TD
QUANTITY
PLF1E470MDO2TD Order Process
Ship out your order
Specifications of PLF1E470MDO2TD
Internal Part NumberEIS-PLF1E470MDO2TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesLF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLF1E470MDO2TD
Related LinksPLF1E47, PLF1E470MDO2TD Datasheet, Nichicon Distributor
PLF1E470MDO2TD Details Description
Related parts for PLF1E470MDO2TD
IC REG LDO 1.5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CAP MICA 2PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
IGBT 600V 20A 150W TO252-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
ANT MOB COIL VHF 5/8 132-174MHZ datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.02% 0.4W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES 5.83K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf