Vishay/Dale RNC55H2803FSRSL
RNC55H2803FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2803FSRSL
Brief Description
RES 280K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2803FSRSL.pdf
Availability of RNC55H2803FSRSL
QUANTITY
RNC55H2803FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2803FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2803FSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2803FSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2803FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2803FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2803FSRSL
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC RECEIVER UHF 900MHZ 14SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLTR 3.75KV TRANS 6-MFSOP datasheet.pdf
HEATSINK SSR 2.0DEG C/W DIN MNT datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 8SOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.3A DFN2020-6 datasheet.pdf