Nichicon PLG0G272MDO1TD
PLG0G272MDO1TD picture photo
Mfg. Part Number
PLG0G272MDO1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 2700UF 20% 4V T/H
Datasheet Download
PLG0G272MDO1TD.pdf
Availability of PLG0G272MDO1TD
QUANTITY
PLG0G272MDO1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of PLG0G272MDO1TD
Internal Part NumberEIS-PLG0G272MDO1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesLG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.9A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLG0G272MDO1TD
Related LinksPLG0G27, PLG0G272MDO1TD Datasheet, Nichicon Distributor
PLG0G272MDO1TD Details Description
Related parts for PLG0G272MDO1TD
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1A (Switch) 28-TSSOP-EP datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/8 BK 2X200' datasheet.pdf
TERM RING INS LARGE WIRE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
220UF 10V 8X10 datasheet.pdf