Nichicon PLS0G561MCL2TD
PLS0G561MCL2TD picture photo
Mfg. Part Number
PLS0G561MCL2TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 560UF 20% 4V T/H
Datasheet Download
PLS0G561MCL2TD.pdf
Availability of PLS0G561MCL2TD
QUANTITY
PLS0G561MCL2TD Order Process
Ship out your order
Specifications of PLS0G561MCL2TD
Internal Part NumberEIS-PLS0G561MCL2TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesLS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.9A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLS0G561MCL2TD
Related LinksPLS0G56, PLS0G561MCL2TD Datasheet, Nichicon Distributor
PLS0G561MCL2TD Details Description
Related parts for PLS0G561MCL2TD
RES SMD 6.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf