Nichicon PLS1A271MDO1
PLS1A271MDO1 picture photo
Mfg. Part Number
PLS1A271MDO1
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 270UF 20% 10V T/H
Datasheet Download
PLS1A271MDO1.pdf
Availability of PLS1A271MDO1
QUANTITY
PLS1A271MDO1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLS1A271MDO1
Internal Part NumberEIS-PLS1A271MDO1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesLS
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current4.9A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLS1A271MDO1
Related LinksPLS1A2, PLS1A271MDO1 Datasheet, Nichicon Distributor
PLS1A271MDO1 Details Description
Related parts for PLS1A271MDO1
CONN SOCKET 14-20AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 34POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 115MA 17.5 OHM datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FUSE 630A 1250V 3/110 AR CU datasheet.pdf
21P MTA100 CONN ASSY GRN LF datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 15POS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V 3.4MAH COIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A ESV datasheet.pdf