Vishay Thin Film PLT0603Z1871LBTS
PLT0603Z1871LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0603Z1871LBTS
Brief Description
RES SMD 1.87K OHM 0.15W 0603
Datasheet Download
PLT0603Z1871LBTS.pdf
Availability of PLT0603Z1871LBTS
QUANTITY
PLT0603Z1871LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0603Z1871LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0603Z1871LBTS
PackagingCut Strip
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0603Z1871LBTS
Related LinksPLT0603Z, PLT0603Z1871LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0603Z1871LBTS Details Description
Related parts for PLT0603Z1871LBTS
RES ARRAY 7 RES 270 OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE - MSC26K/MC26G/MCS26K datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V U2J 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 20AWG 500' datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K FLASH IND 28UQFN datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CONN D-SUB FEMALE SCREW LOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO35 datasheet.pdf