Murata Electronics North America GRM1555C1H5R9DA01D
GRM1555C1H5R9DA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H5R9DA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.9PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H5R9DA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H5R9DA01D
QUANTITY
GRM1555C1H5R9DA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H5R9DA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H5R9DA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H5R9DA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H5R9DA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H5R9DA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H5R9DA01D
RES SMD 432 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM RING NYL 12-10AWG 3/8 datasheet.pdf
BLADE PHILLIPS SZ000 6.89" datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 1CH 1MSPS 16MSOP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 250V U2J 0805 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf