Vishay Thin Film PLT0603Z2002AST5
PLT0603Z2002AST5 picture photo
Mfg. Part Number
PLT0603Z2002AST5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.05% 0.15W 0603
Datasheet Download
PLT0603Z2002AST5.pdf
Availability of PLT0603Z2002AST5
QUANTITY
PLT0603Z2002AST5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0603Z2002AST5
Internal Part NumberEIS-PLT0603Z2002AST5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0603Z2002AST5
Related LinksPLT0603Z, PLT0603Z2002AST5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0603Z2002AST5 Details Description
Related parts for PLT0603Z2002AST5
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 9.53MM TRANS C-MT datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 100MM BRACKET MOD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf