Vishay Thin Film PLT0603Z2640LBTS
PLT0603Z2640LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0603Z2640LBTS
Brief Description
RES SMD 264 OHM 0.01% 0.15W 0603
Datasheet Download
PLT0603Z2640LBTS.pdf
Availability of PLT0603Z2640LBTS
QUANTITY
PLT0603Z2640LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0603Z2640LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0603Z2640LBTS
PackagingCut Strip
Resistance (Ohms)264
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0603Z2640LBTS
Related LinksPLT0603Z, PLT0603Z2640LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0603Z2640LBTS Details Description
Related parts for PLT0603Z2640LBTS
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 5A 5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW ALF2 datasheet.pdf
HEATSINK 34W SPOT FLUSH PHILIPS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 22.9K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN MINI SAS RCPT W/CAGE 1X2 datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
NEO 5.0MM TB PLUG S99 STY09 CKT datasheet.pdf