Vishay Thin Film PLT0603Z3012LBTS
PLT0603Z3012LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0603Z3012LBTS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30.1K OHM 0.15W 0603
Datasheet Download
PLT0603Z3012LBTS.pdf
Availability of PLT0603Z3012LBTS
QUANTITY
PLT0603Z3012LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0603Z3012LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0603Z3012LBTS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLT
PackagingCut Strip
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0603Z3012LBTS
Related LinksPLT0603Z, PLT0603Z3012LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0603Z3012LBTS Details Description
Related parts for PLT0603Z3012LBTS
IC OPAMP GP 110KHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 34.8KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP PTFE 10PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
LMH2 TRUEWHITE LED LIGHT SOURCE datasheet.pdf
RES 200K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf