Vicor Corporation V48A15M500BN2
V48A15M500BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A15M500BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V48A15M500BN2.pdf
Availability of V48A15M500BN2
QUANTITY
V48A15M500BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A15M500BN2
Internal Part NumberEIS-V48A15M500BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A15M500BN2
Related LinksV48A15, V48A15M500BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A15M500BN2 Details Description
Related parts for V48A15M500BN2
SWITCH MINI SPDT .5A 5.1GF datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf