Vicor Corporation V300A3V3H264BG3
V300A3V3H264BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3H264BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V300A3V3H264BG3.pdf
Availability of V300A3V3H264BG3
QUANTITY
V300A3V3H264BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3H264BG3
Internal Part NumberEIS-V300A3V3H264BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3H264BG3
Related LinksV300A3V, V300A3V3H264BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3H264BG3 Details Description
Related parts for V300A3V3H264BG3
SENSOR 15PSI GF MV MONO datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 270 OHM 5% 80W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 400W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC MMIC AMP VCO HBT 2OUT 32-QFN datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
INSULATION SLEEVE datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf