Vishay Thin Film PLT0603Z3012LBTS
PLT0603Z3012LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0603Z3012LBTS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30.1K OHM 0.15W 0603
Datasheet Download
PLT0603Z3012LBTS.pdf
Availability of PLT0603Z3012LBTS
QUANTITY
PLT0603Z3012LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0603Z3012LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0603Z3012LBTS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLT
PackagingCut Strip
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)