Vishay Thin Film PLT0603Z5300LBTS
PLT0603Z5300LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0603Z5300LBTS
Brief Description
RES SMD 530 OHM 0.01% 0.15W 0603
Datasheet Download
PLT0603Z5300LBTS.pdf
Availability of PLT0603Z5300LBTS
QUANTITY
PLT0603Z5300LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0603Z5300LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0603Z5300LBTS
PackagingCut Strip
Resistance (Ohms)530
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0603Z5300LBTS
Related LinksPLT0603Z, PLT0603Z5300LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0603Z5300LBTS Details Description
Related parts for PLT0603Z5300LBTS
MOSFET N-CH 20V VSOF-SLIM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
RES 2.162K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 64MM datasheet.pdf
D4SL-3JDG-DN datasheet.pdf
DIE RD 82 0MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 18.5V 10W datasheet.pdf