CUI Inc. VEFT1-S5-S12-SMT-TR
VEFT1-S5-S12-SMT-TR picture photo
Mfg. Part Number
VEFT1-S5-S12-SMT-TR
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 1W 12V 83MA
Datasheet Download
VEFT1-S5-S12-SMT-TR.pdf
Availability of VEFT1-S5-S12-SMT-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VEFT1-S5-S12-SMT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of VEFT1-S5-S12-SMT-TR
Internal Part NumberEIS-VEFT1-S5-S12-SMT-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVEFT1-S-SMT Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Series 30/Apr/2014
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVEFT1-SMT
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)83mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.30" W x 0.24" H (15.2mm x 7.5mm x 6.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VEFT1-S5-S12-SMT-TR
Related LinksVEFT1-S5-, VEFT1-S5-S12-SMT-TR Datasheet, CUI Inc. Distributor
VEFT1-S5-S12-SMT-TR Details Description
Related parts for VEFT1-S5-S12-SMT-TR
FIXED IND 680UH 68MA 25.3 OHM TH datasheet.pdf
IC CTRLR INTEL PENT M 38-TSSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 3A 6V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
C/A 62.5/125, MT-RJ/MT-RJ,3M1 datasheet.pdf
RES 38.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf