Vishay Thin Film PLT0805Z1002AST5
PLT0805Z1002AST5 picture photo
Mfg. Part Number
PLT0805Z1002AST5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.05% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLT0805Z1002AST5.pdf
Availability of PLT0805Z1002AST5
QUANTITY
PLT0805Z1002AST5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0805Z1002AST5
Internal Part NumberEIS-PLT0805Z1002AST5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0805Z1002AST5
Related LinksPLT0805Z, PLT0805Z1002AST5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0805Z1002AST5 Details Description
Related parts for PLT0805Z1002AST5
IC ADSL CPE DVR 275MA 14-SOIC datasheet.pdf
TIMER DIGITAL LCD 100-240V SPDT datasheet.pdf
CONN PLUG 12 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 150UF 20% 1.8V 2312 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SENSOR ELECTRON DETECTION 100MM datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HD EJECT VT TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V THRU HOLE datasheet.pdf