Vishay Thin Film PLT0805Z2580LBTS
PLT0805Z2580LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0805Z2580LBTS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 258 OHM 0.01% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLT0805Z2580LBTS.pdf
Availability of PLT0805Z2580LBTS
QUANTITY
PLT0805Z2580LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0805Z2580LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0805Z2580LBTS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)258
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0805Z2580LBTS
Related LinksPLT0805Z, PLT0805Z2580LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0805Z2580LBTS Details Description
Related parts for PLT0805Z2580LBTS
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MEMORY FIFO 64X18 56-SSOP datasheet.pdf
FRONT COVER H5CN SERIES SQUARE datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
DIODE MODULE 30V 160A TO249AB datasheet.pdf